Stierkovanie, stierky

Sťahujete sa do nového a nemáte ešte vymaľované? Čo je potrebné urobiť pred samotným maľovaním? Tieto otázky si určite kládli už viacerí z Vás, ktorí už mali možnosť maľovať svoj interiér. Pre tých, čo ešte nemali takú možnosť, poradíme Vám ako na to.

Stierky slúžia ako finálna úprava stien po vápenno cementových omietkach, ak chceme dosiahnuť super hladký povrch. Omietka patrí k základným úpravám povrchov v našej domácnosti. Pri výbere omietky preto treba dbať na typ podkladu, kde budeme omietku nanášať a potrebnú hrúbku vrstvy aby sme vyrovnali nerovnosti. Práve na to nám slúžia stierky, ktorých hlavnou úlohou je, aby sa omietka správne uchytila. Viacerí z Vás si kladú otázku, ktorá stierka je ideálna. Na výber máte predpripravenú stierku z hotovej pasty alebo prachovej zmesi. Pri rozhodovaní, ktorú stierku je nutné porozmýšľať, ako rýchlo budete svoj interiér stierkovať. Stierka z hotovej pasty má tú výhodu, že sa dá nanášať rovno na stenu bez zbytočného miešania a riedenia s vodou. Nevýhodou je práve fakt, že takúto stierku nemožno dlho skladovať preto ju musíte použiť čo najskôr. Oproti tomu stierku z prachovej zmesi môžete použiť aj viackrát v ľubovoľnom časovej vzdialenosti.

Čo sa týka materiálu z ktorého sa vyrába stierka, najideálnejšia je práve sadrová stierka. Sadrová stierka sa používa vtedy, ak chcete dosiahnuť hladký povrch svojej steny. Sadra ako materiál sa využíva hlavne preto, že sa na nej nedrží prach a je preto vhodná aj do domácností, kde žijú alergici. Druhou výhodou sadry je to, že dokáže vstrebávať vodu, čo je dôležité hlavne v kuchyni a kúpeľni. Takáto stierka či omietka Vám zaručí príjemný komfort a pohodlie. Iným typom stierky je silikónová a minerálna stierka. Silikónové stierky sú určené na prekrytie prasklín na Vašej stene a minerálne stierky vtedy, ak viete, že Vaša stena je dostatočne suchá a nehrozí jej riziko prasklín.

Pred stierkovaním si určite pozorne prečítajte návod na balení a vaše maľovanie sa môže začať.