Kúrenie

Kúrenie bolo, je a vždy bude dôležitou súčasťou nášho života. Bez tepla si nevieme svoj život predstaviť a náš organizmus ho potrebuje pre svoju existenciu. Kúrenie nie je lacnou záležitosťou, pretože pohltí až 60% nákladov v domácnosti. Preto je vhodné popremýšľať nad lacnejšími alternatívami, ako ušetriť na kúrení. Ušetriť na kúrení majú možnosť viac ľudia, ktorí bývajú v rodinnom dome, pretože majú na výber z viacerých možností úsporného vykurovania. Ľudia v byte to majú síce jednoduchšie, čo sa týka prácnosti ohľadom vykurovania, ale z finančnej stránky to majú náročnejšie.

Za najlacnejší spôsob vykurovania sa pokladá vykurovanie tuhým palivom. Patrí tu drevo, uhlie a koks. Za najvýhodnejšie sa pokladá práve kúrenie drevom, pretože je šetrné aj voči prírode aj voči našej peňaženke oproti kúreniu plynom či elektrinou. Pre lepší efekt vykurovania tuhým palivom je vhodné si zakúpiť aj správny prostriedok na vykurovanie, ako je kotol, kozub či pec.

Druhým najlacnejším spôsobom je vykurovanie zemným plynom. Oproti vykurovaniu drevom je to jednoduchšia alternatíva, čo sa týka údržby. Aj na vykurovanie týmto spôsobom by ste si mali zadovážiť nejaký kotol. Ak bývate v byte, odporúča sa zakúpiť si nízkoteplotný kotol a ak ste človek, ktorý žije v rodinnom dome, tak kondenzačný kotol, ktorý síce pri počiatočnej investícii stojí nemalé peniaze, ale ročne Vám dokáže ušetriť až 7% paliva. Určite ale odporúčame pred kúpu Vášho kotla poradiť sa s odborníkom, ktorý Vám poradí čo je pre Vašu domácnosť najlepšie riešenie.

Za finančne najnáročnejší spôsob kúrenia sa pokladá kúrenie elektrinou. Výhodou takéhoto kúrenia je to, že sa nemusíte o nič starať, len si nastavíte teplotu, ktorou chcete svoj príbytok vykurovať. Tento spôsob je vhodný najmä pre nízkoenergetické a pasívne domy. Kúrenie elektrinou je oproti kúreniu tuhým palivom až o 40% drahšie, preto je vhodné porozmýšľať aké vykurovanie sa hodí práve pre Vás. Ak ste človek, ktorý má dosť času odporúča sa vykurovanie tuhým palivom, ktoré Vás vyjde najlacnejšie. Ale ak ste človek, ktorý je stále v práci a má málokedy čas, efektívnejšie je pre Vás kúrenie elektrinou.